Administration

Peter Gelb
-General Manager

Yannick Nézet-Séguin
-Jeanette Lerman-Neubauer Music Director

Deputy General Manager

Diana Fortuna

Assistant General Managers

Mia Bongiovanni
-Media
Gillian Brierley
-Marketing & Communications
John Fisher
-Music Administration
John Sellars
-Production
Coralie Toevs
-Development
Diane Zola
-Artistic

Lee Abrahamian
-Director of Communications
Julie Borchard-Young
-Director of Worldwide HD
Jill Boyd
-Director of Human Resources & Labor Relations
Peter Clark
-Director of Archives
Matt Dobkin
-Creative Director, Marketing & Editorial
Jonathan Friend
-Artistic Administrator
Jenna Grein
-House Manager
Rani Haywood 
-Senior Director, Sales and Marketing 
Kendall Hubert
-Director of Leadership Gifts & Special Campaigns
Sophie Joyce
- Director of the Lindemann Young Artist Development Program
Dodie Kazanjian
-Director of the Arnold & Marie Schwartz Gallery Met
Ilan Kravic
-Director of Planning & Operations Analysis
Henry A. Lanman
-General Counsel
Jeffrey Mace
-Director of Production Operations
Tim McKeough 
-Press Director 
Laura Mitgang
-Director of Production Administration
Elena Park
-Executive Producer, Radio & Supervising Producer, Live in HD
Eva Wagner-Pasquier
-Senior Artistic Advisor
Melissa Wegner
-Director, National Council Auditions 

Artistic Administration

Joe Barnes
-Company Manager
Paul Hopper
-Associate Artistic Administrator
Paul Cremo
-Dramaturg / Director of Opera Commissioning Programs
Emily Cornelius 
-Manager of Artist Relations
Dimitri Kontos
-Artistic Assistant
Robert Sutherland
-Chief Librarian
Jennifer Johnson
Àngels Martinez
Melissa Robason
-Assistant Librarians
Donna Lampasso
-Manager, Contract Administration 
Daniel Hoy
-Chorus Administrator 
Terri Horak
-Manager, Music Administration 
Alicia Edwards
-Children’s Administrator
Rachel Hocking
-Office Manager, Orchestra

Rehearsal Department

Veronika Arkhangel
-Rehearsal Department Director
Kate Avery
-Rehearsal Administrator
Caroline Kagan
-Associate Rehearsal Administrator

Supernumeraries

Gillian Smith
-Director
Jordan Ungerer 
-Senior Administrator

Lindemann Young Artists Development Program

Jiwon Kang
-Administrator 

National Council Auditions

Brady Walsh
-Administrator

Production

David Feheley
-Technical Director
Gabrielle Heerschap
-Assistant Technical Director   
Elizabeth Mills
-Assistant Production Manager
Angela McCormack
-Production Coordinator
Kiera Bennett
-Technical Administrator
Jazzmyne Wong
-Production Finance Assistant
Cathleen Oliva 
-Office Assistant
Eva Santiago
-Administrative Assistant / Construction Shop
Michael Guariglia
-Administrative Assistant / Costume Shop 

Design

John Froelich
-Resident Lighting Designer
Aaron Sporer
-Associate Staff Lighting Designer
Justine Burke
Keri Thibodeau
-Assistant Staff Lighting Designers
Sylvia Nolan
-Resident Costume Designer
Mitchell Bloom
-Assistant Staff Costume Designer
David Peterson 
-Staff Scenic Designer
David Ellertson
Milan Dale
-Assistant Staff Scenic Designers

Stage Directors

Paula Suozzi 
-Executive Stage Director
Brian Hurst
-Production Administrator
Logan Enze
-Production Assistant

Production Administration

Agnes Fercowicz
-Assistant Director of Production Administration

Stage Management

Raymond Menard
-Production Stage Manager
Gary Dietrich
Theresa Ganley
Cristobel Langan
Margo Maier-Moul
Scott Moon
Jonathan Waterfield
-Stage Managers

Stage & Shop Operations

Stephen A. Diaz
-Master Carpenter
Philip J. Volpe
-Master Electrician
James Blumenfeld
-Properties Master
Robert Weisz
-Construction Shop Head
Robert Moody
-Chargeman Scenic Artist
Elissa T. Iberti
-Head Costumer
Robert Bulla
-Assistant Head Costumer
Yvonne Lee
-First Draper
Bryant Hoven
-First Tailor
Borhan Ahmed
Timothy Church
Kirstie Dabbs
-Costume Production Supervisors
Tera Willis
-Head of Wigs / Makeup 
Maria Torre
-Assistant Head of Makeup
Juliet Veltri
-Assistant Head of Wigs

Met Titles

Michael Panayos
-Met Titles Supervisor
Cecilia Sparacio
-Met Titles Assistant

Executive Office

Kelly Davis
-Senior Executive Assistant 
Juliana MacLachlan
-Executive Assistant 

 

Development

Administration

Natalie May 
Joseph Valone
-Development Associates

Institutional Relations

Joseph Collin
-Director
Juliana Han Witt
-Deputy Director of Institutional Relations & Broadcast Campaigns
Romy Kushnick
-Assistant Director
Hannah Feeney
-Associate

Major Gifts

Kathy Liu
-Director
Patrick Galvin
-Deputy Director
Alan Lane
-Assistant Director
Stephanie Ferro
-Senior Major Gifts Officer
Laura M. Sievers
-Major Gifts Officer
John T. Schuler
-Senior Manager
Tatiana Stola
-Coordinator
Alyssa Napier
-Associate

Patron & Individual Giving

Janna Spock
-Director
Cristina Raggio
-Deputy Director
Barbra Lach
-Director, Membership & Promotions
Anthony Busti
-Senior Director, Donor Information & Analysis
Laura Cohen
-Assistant Director
Hannah Fettinger
-Manager
Jerry Parra
-Manager, Membership & Promotions
Shelby Fite
Elizabeth Heidere
-Patron Associates
Aznil Azar
-Belmont Room Hostess

Planned Giving

Gabriel Burnham
-Assistant Director

Research

Jennifer DeVine
-Director
Molly Wassermann
-Senior Research Associate
Megan Keane
-Research Associate

Special Events & Development Services

John Banta
-Director
Katharine Rinder
-Deputy Director
Ryan Brodlieb
-Special Events Promotions Manager
Annmarie Zito
-Special Events Manager
Sophia Valianatos
-Special Events Coordinator

Telefunding

Ian Zimmerman
-Director
Gregory Elfers
-Associate Director of Telefundraising
Shalayna Guisao
Michael Mele
-Telefunding Supervisors
Christina Bozsik
-Telefunding Assistant

Marketing & Communications

Communications

Michael Solomon

-Senior Press Manager
Meg Boyle
-Communications Assistant

Editorial

Jay Goodwin
-Managing Editor
Christopher Browner
-Associate Editor
Jonathan Tichler
-Photo Editor

Education

Marsha Drummond
-Director of Education
Angela Marroy Boerger
-Education Outreach Manager
Daniel Marshall 
-Program Operations Manager

Marketing & Advertising

Hilary Ley
-Director of Partnerships and Audience Initiatives
Melayna Busca
-Director, Marketing & Strategy
Alyssa DeAlesandro
-Marketing & Communications Manager, Live in HD
Megan Roepke
-Digital Marketing Manager
Justin Steensma
-Sales Manager 
Emma Wagner
-Marketing Coordinator

Marketing Services

Anthony Marinelli
-Traffic Manager, Lists & Proofreading
Jackson Talley
-Production Manager, Marketing

Graphic Design

Karin Satrom
-Design Director
Burns Magruder
David Robinson
-Senior Graphic Designers
Jillian Bass
-Graphic Designer

Website

Suzanne Gooch
-Director, Website & Presentations
Gordon Thorpe
-Senior Website Manager
Maya Rose Tweten
-Website Coordinator

Box Office

Mark Schreiber
-Head Treasurer
Robert Begin
James Maguire
-Assistant Head Treasurers

Merchandising

Hope Van Winkle
-Director of Merchandising
Robert Shelton
-Operations Manager
Ryan Olson
-Store Manager 
Susan Lamb
-Assistant Store Manager
Yessika Siccardi
-Senior Merchandising Manager
Joshua Avant
-Web & Merchandising Assistant

Customer Care & Donor Relations

Brooke Perrin
-Supervisor Special Services
Robin Shear
-Subscription & Special Services Associate

Call Center & Fulfillment

Maryann Gallagher
-Director, Call Center & Donor Relations
Diane Cipriano
-Director, Revenue Processing & Data Entry
John Rodriguez
-Manager
David Aaron
Christopher Clarke
Michael DeMarco
Alexandria Finerson
Deyond Patrick
Brett Vogel
-Supervisors
Andrew Price
-Training & Quality Control Coordinator
Amy Santo
-Assistant

E-Marketing

Richard Anderson 
-E-Mail Producers
Janette D’Angelo
-Associate E-Mail Producer
Sharon Johnson
-Associate 

Customer Systems Support

Lisa Joseph
-Director, Tessitura Systems Support 
Rony Abraham
Eric Tenaglia
-Tessitura Systems Analysts
Victoria Molina
-Special Projects Manager, Application Support

 

Human Resources & Labor Relations

Frank DiMaiolo
-Associate Director
Emma Batman
Diandra Reyes
-Senior Administrators
Morgan Wald
-Administrator
Molly Sellars
-Associate
Shanice Williams
-Assistant
Proskauer Rose  LLP
-Labor Counsel

Legal

Justin Jamail
-Deputy General Counsel
George Forrest
-Safety Director
Richard Rainville
-Board Liaison & Paralegal to General Counsel

 

Media & Presentations

Mary Jo Heath
-Radio Host/Announcer
Ira Siff
-Radio Commentator
Louisa Briccetti
Victoria Warivonchik
-Producers
Ellen Keel
-Senior Radio Producer / Editor
John Kerswell
-Operations Director
Alexandra Eastman
-Director, Media & Presentations 
William Berger
-Writer / Radio Producer
John Bischoff
-Radio Show Producer
Lee Ellen Hveem
-Associate Radio Producer
Matthew Principe
-Associate Producer, Live in HD & Radio
Grace Row
-Digital Music Production Specialist
Justin P. Fuhs
-Director, Met Opera on Demand
Sean Havrilla
-Met Opera on Demand Coordinator
Steven Carter
-Digital Asset Manager
Douglas G. Davis
-Digital Producer & Editor
Michael Griebel
-Tape Librarian / Archivist
Ed Hartley
-Senior Broadcast Engineer
Robert Huott
-Broadcast Engineer
Yolanda Williams
-Media Associate
Rachel Gerbehy
-Production Associate
Jeff Tang
-Assistant Producer
Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C.
-Media Counsel
 

Finance

Monique Quinn
-Controller
Scott Schneider
-Director, Business Systems and Compliance
Elasha Salzgaber
-Assistant Controller
Hans Howard Linneman-Schmidt
-Payroll Manager
Isabelle Gaffney
-Budget Manager
Janett Sanchez-Peralta
-Director, Media Finances & Financial Monitoring 
Justin Weatherby
-Finance Business Manager
Annie Chung Wong
-Senior Accountant, Financial Accounting Tax & Compliance
Angela Dunbar
Karen Stansifer
-Business Systems Managers 
Wesley Yu 
-Business System Administrator 
Eliza Urbanik
-Staff Accountant / Finance Document Retention Manager
Mary Comiskey
-Cash Accountant
Cathy Ballester
-Gift Processing Manager
Barbara Zaid
-Accounts Payable Manager
Karen Liu
-HRIS Administrator
Samuel Cabot
-Senior Associate, Planning & Operations
Hannah Rich
-Budget Analyst
Tara Collins
Lalanie Guido
Carol Helps
Albert Marrero
-Payroll Assistants
Teresa Lugo
-Data Entry Clerk

House Management

Steve Ambrioso
-Facility Operations Director
Michael G. Marotta
-Security Director
James Trainor
-Assistant Security Director
Eric Tress
-Chief Engineer
Charles Retty
-Building Services Head
Carolyn Santo
-Reception Manager
Donya Hubby
-Administrator
Edward Florencio
-Office Services Manager

Performance Management

Eric Colby
John Flaherty
-Performance Managers
Hector Garcia
-Chief Usher
Jennifer Bachini
Jasminka Kovacevic
-Assistant Chief Ushers
Karol Wolniewicz
-Checkroom Manager

Medical Services

Youngnan Jenny Cho, MD
-Medical Director

 

Information Systems

Joe Caiola
-Chief Information Services & Technology Director
Scott Trapani
-Director, Information Technology 
Yefim Shnayder
-Network Operations Manager
George King
-Senior Applications Support Specialist
Dallas Hayes
-Manager
Steven Johnson
-Application Administrator
Jose Santana
Jovanni Sagastiverza 
-Technical Support Specialists 

 

Archives

John Tomasicchio
-Digital Archive Manager
John Pennino
-Archivist