Administration

Peter Gelb
-General Manager

James Levine
-Music Director Emeritus

Fabio Luisi
-Principal Conductor

DEPUTY GENERAL MANAGER
Diana Fortuna

ASSISTANT GENERAL MANAGERS
Mia Bongiovanni
-Media
Gillian Brierley
-Marketing & Communications
John Fisher
-Music Administration
Robert Rattray
-Artistic
John Sellars
-Production
Coralie Toevs
-Development

Lee Abrahamian
-Director of Communications
Julie Borchard-Young
-Director of Worldwide HD
Peter Clark
-Director of Archives
Matt Dobkin
-Creative Director, Marketing & Editorial
Jonathan Friend
-Artistic Administrator
Ann Marie Hackett
-Director of Human Resources & Labor Relations
Michael Heaston
-Executive Director of Lindemann Young Artist Development Program
Judith Helf
-Director of Development
Ioan Holender
-Artistic Consultant
Kendall Hubert
-Director of Leadership Gifts & Special Campaigns
Dodie Kazanjian
-Director of the Arnold & Marie Schwartz Gallery Met
Ilan Kravic
-Director of Planning & Operations Analysis
Henry A. Lanman
-General Counsel
Jeffrey Mace
-Director of Production Operations
Laura Mitgang
-Director of Production Administration
James Naples
-House Manager
Sam Neuman
-Press Director
Gayletha Nichols
-Director of National Council Auditions
Elena Park
-Executive Producer, Radio /Supervising Producer, Live in HD
Eva Wagner-Pasquier
-Senior Artistic Advisor

ARTISTIC ADMINISTRATION
Stephen A. Brown
-Company Manager
Lenore Rosenberg
-Associate Artistic Administrator
Paul Cremo
-Dramaturg / Director of Opera Commissioning Programs
Judith Montgomery
-Manager of Artist Relations
Samuel Gelber
-Artistic Coordinator
Robert Sutherland
-Chief Librarian
Jennifer Johnson
Àngels Martinez
Melissa Robason
-Assistant Librarians
Kenneth Hunt
-Assistant to the Music Director Emeritus
Donna Lampasso
-Assistant Company Manager—Contracts
Steven Losito
-Chorus Administrator
Terri Horak
-Music Staff Administrator
Alicia Edwards
-Children’s Administrator
Rachel Hocking
-Office Manager—Orchestra

REHEARSAL DEPARTMENT
Veronika Arkhangel
-Rehearsal Department Director
Emily Cornelius
-Rehearsal Department Manager
Kate Avery
-Rehearsal Associate


SUPERNUMERARIES
Joe Barnes
-Director
Richard Holmes
-Administrator
Gillian Smith-Esposito
-Associate Administrator

LINDEMANN YOUNG ARTIST DEVELOPMENT PROGRAM
Clare Avery
-Administrative Director

NATIONAL COUNCIL AUDITIONS
Melissa Wegner
-Associate Director

PRODUCTION

Paul Masck
-Production Manager
Elizabeth Mills
-Assistant Production Manager
David Feheley
-Technical Director
Analise Hartnett
-Production Coordinator
Megan Patterson
-Assistant Production Coordinator
Christina Macal
-Production Archivist
Sean Kelso
-Production Purchasing Director
Holly Burnell
-Production Office Assistant
John Jalandoni
-Technical Assistant
Eva Santiago
-Administrative Assistant / Construction Shop
Sean Harris
-Administrative Assistant / Costume Shop

DESIGN
John Froelich
-Resident Lighting Designer
Aaron Sporer
-Associate Staff Lighting Designer
Justin Burke
Keri Thibodeau
-Assistant Staff Lighting Designers
Sylvia Nolan
-Resident Costume Designer
Mitchell Bloom
-Assistant Staff Costume Designer
David Ellertson
Milan Dale
-Assistant Staff Scenic Designers
Tom Watson
-Resident Wig & Makeup Artist

STAGE DIRECTORS
David Kneuss
-Executive Stage Director
Brian Hurst
-Production Administrator
Caroline Kagan
-Production Assistant


PRODUCTION ADMINISTRATION
Agnes Fercowicz
-Assistant Director of Production Administration

STAGE MANAGEMENT
Raymond Menard
-Production Stage Manager
James Darrah
Gary Dietrich
Theresa Ganley
Cristobel Langan
Margo Maier-Moul
Scott Moon
Jonathan Waterfield
-Stage Managers

STAGE & SHOP OPERATIONS
Stephen A. Diaz
-Master Carpenter
Philip J. Volpe
-Master Electrician
James Blumenfeld
-Properties Master
Nicholas Doumanoff
-Head of Construction
Douglas F. Lebrecht
-Chargeman Scenic Artist
William Malloy
-Wardrobe Supervisor
Elissa T. Iberti
-Head Costumer
Robert Bulla
-Assistant Head Costumer
Regina Schuster
-First Draper
Bryant Hoven
-First Tailor
Borhan Ahmed
Timothy Church
Kirstie Dabbs
-Costume Production Supervisors
Juliet Veltri
-Assistant Head of Wigs
Tera Willis
-Assistant Head of Makeup

MET TITLES
Michael Panayos
-Met Titles Supervisor
Cecilia Sparacio
-Met Titles Assistant

EXECUTIVE OFFICE

Jenna Ahrens
-Senior Executive Assistant
Kelly Davis
-Executive Assistant 
Christine Masucci
-Administrative Assistant

DEVELOPMENT

ADMINISTRATION
Rachel Cappy
Diana Katz
-Development Associates

INSTITUTIONAL RELATIONS
Joseph Collin
-Director
Brian Hoeflschweiger
-Deputy Director of Institutional Relations & Broadcast Campaign
Romy Kushnick
-Assistant Director
Tatiana Stola
-Associate 

MAJOR GIFTS
Marita Altman
-Director
Kathy Liu
-Deputy Director
Stephanie Ferro
-Senior Major Gifts Officer
Alan Lane
Joshua Lenihan
-Major Gifts Officers
John T. Schuler
-Senior Manager
Tara M. Collins
-Coordinator
Anna Penchuk
-Associate

PATRON & INDIVIDUAL GIVING
Naomi Weinstock
-Director
Barbra Lach
-Director, Membership & Promotions
Janna Spock
-Deputy Director
Anthony Busti
-Senior Director, Donor Information & Analysis
Laura Michelson
-Assistant Director
Laura Cohen
-Manager
Jerry Parra
-Manager, Membership & Promotions
Aznil Azar
-Belmont Room Hostess
Elizabeth Heidere
-Patron Associate

PLANNED GIVING
Gabriel Burnham
-Assistant Director
Marsha Pierson
-Associate

RESEARCH
Jennifer DeVine
-Director
Molly Wassermann
-Senior Research Associate
Katherine Hasard
-Research Associate
Heather Violanti
-Research Coordinator

SPECIAL EVENTS & DEVELOPMENT SERVICES
John Banta
-Director
Katharine Andrew
-Assistant Director
Ryan Brodlieb
-Senior Special Events Promotions Coordinator
Emily McKenna
-Special Events Coordinator

TELEFUNDING
Ian Zimmerman
-Director
Gregory Elfers
-Associate Director of Telefundraising
Mark Berkowe
David Bodell
-Telefunding Supervisors
Wiljago Cook
-Telefunding Assistant

 

MARKETING & COMMUNICATIONS
COMMUNICATIONS
Silja Tobin
-Senior Communications Associate
Michelle Zelman
-Senior Press Associate

EDITORIAL
Jay Goodwin
-Managing Editor
Jonathan Tichler
-Photo Editor

EDUCATION
Marsha Drummond
-Director of Education
Angela Marroy Boerger
-Education Outreach Manager
Daniel Marshall
-Program Operations Manager

MARKETING & ADVERTISING
Meghan Goria
-Director, Strategic Marketing
Hilary Ley
-Director of Audience Initiatives & Special Projects
Melayna Busca
-Marketing Content Manager
Alyssa DeAlesandro
-Live in HD Promotions Manager
Justin Steensma
-Sales Manager
Katherine Moon
-Advertising & Promotions Coordinator
Emma Wagner
-Marketing & Advertising Assistant 

ADMINISTRATION
Rebecca Hof
-Executive Assistant

MARKETING SERVICES
Ronni Brown
-Production Director
Anthony Marinelli
-Traffic Manager, Lists & Proofreading

GRAPHIC DESIGN
Karin Satrom
-Design Director
Burns Magruder
Josh Nychuk
-Senior Graphic Designers

WEBSITE
Suzanne Gooch
-Director, Website & Presentations
Gordon Thorpe
-Senior Website Manager
Jinny Kim
-Website Coordinator

BOX OFFICE
Mark Schreiber
-Head Treasurer
Robert Begin
James Maguire
-Assistant Head Treasurers

MERCHANDISING
Hope Van Winkle
-Director of Merchandising
Jennifer Widdifield
-Store & Operations Manager
Yessika Siccardi
-Senior Merchandising Manager

CUSTOMER CARE & DONOR RELATIONS
Susan Hayes
-Director
Gary Feinstein
-Director, Subscriptions & Special Services
Mary-Lynn Musco
-Associate Director Subscriptions and Special Services

CALL CENTER & FULFILLMENT
Maryann Gallagher
-Director, Call Center & Donor Relations
Diane Cipriano
-Director, Revenue Processing & Data Entry
John Rodriguez
-Manager
David Aaron
Michael DeMarco
Marilyn Farmer
Alexandria Finerson
Deyond Patrick
Brooke Perrin
-Supervisors
Brett Vogel
-Executive Assistant
Andrew Price
-Training & Quality Control Coordinator
Amy Santo
-Assistant

E-MARKETING
Jamielynn LoBello
-Director, E-Marketing Systems Analyst
Janette D’Angelo
-Associate E-Mail Producer
Sharon Johnson
-Associate

CUSTOMER SYSTEMS SUPPORT
Cristina Castilla
Lisa Joseph
-Senior Systems Analysts
Rony Abraham
Eric Tenaglia
-Tessitura Systems Analysts

HUMAN RESOURCES & LABOR RELATIONS

Michele Rufrano
-HR Manager
Frank DiMaiolo
-Labor Relations Manager
Karla Faggard
-Senior Administrator
Diandra Reyes
Molly Sellars
-Associates
Proskauer Rose  LLP
-Labor Counsel

LEGAL
Justin Jamail
Lauren Sierchio Wolf
-Associate General Counsels
George Forrest
-Safety Director
Richard Rainville
-Board Liaison & Paralegal to General Counsel

MEDIA & PRESENTATIONS

Mary Jo Heath
-Radio Host/Announcer
Ira Siff
-Radio Commentator
Louisa Briccetti
Victoria Warivonchik
-Producers
Ellen Keel
-Senior Radio Producer/Editor
John Kerswell
-Operations Director
Alexandra Eastman
-Associate Director, Media
William Berger
-Writer / Radio Producer
John Bischoff
-Radio Show Producer
Lee Ellen Hveem
-Associate Radio Producer
Matthew Principe
-Associate Producer, Live in HD & Radio
Grace Row
-Digital Music Production Specialist
Justin P. Fuhs
-Director, Met Opera on Demand
Steven Carter
-Digital Asset Manager
Douglas G. Davis
-Digital Producer & Editor
Michael Griebel
-Tape Librarian / Archivist
Ed Hartley
-Senior Broadcast Engineer
Robert Huott
-Broadcast Engineer
Yolanda Williams
-Media Associate
Elizabeth Svokos
-Production Associate
Jeff Tang
-Assistant Producer

Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C.
-Media Counsel

FINANCE
Monique Quinn
-Controller
Scott Schneider
-Director, Financial Systems
Elasha Salzgaber
-Assistant Controller
Hans Howard Linneman-Schmidt
-Payroll Manager
Janett Sanchez-Peralta
-Director, Media Finances & Financial Monitoring
Justin Weatherby
-Finance Business Manager
Margaret Lundin
-Director, Business Support
Angela Dunbar
-Business Process & Applications Manager
Annie Chung Wong
-Senior Accountant Financial Accounting Tax & Compliance
Karen Stansifer
-Business Systems Analyst
Joseph Dietrich
-Artistic System Project Manager
Eliza Urbanik
-Staff Accountant/Finance Document Retention Manager
Mary Comiskey
-Cash Accountant
Cathy Ballester
-Gift Processing Manager
Barbara Zaid
-Accounts Payable Manager
Asifa Omer
-Payroll Assistant Manager
Karen Liu
-HRIS Administrator
Isabelle Puckette
-Budget Assistant
Samuel Cabot
-Budget Analyst
Tara Collins
Lalanie Guido
Carol Helps
Albert Marrero
Julia Vitebsky
-Payroll Assistants
Teresa Lugo
-Data Entry Clerk


HOUSE MANAGEMENT

Jenna Grein
-Deputy House Manager
Daniel Valdes
-Associate House Manager
Michael G. Marotta
-Security Director
James Trainor
-Assistant Security Director
Eric Tress
-Chief Engineer
Steven Ambrioso
-Purchasing Manager
Charles Retty
-Office Services Manager
Carolyn Santo
-Reception Manager
Donya Hubby
-Administrative Assistant

PERFORMANCE MANAGEMENT
John Flaherty
A. Cosmo Venneri
-Performance Managers
Hector Garcia
-Chief Usher
Jennifer Bachini
Jasminka Kovacevic
-Assistant Chief Ushers
Karol Wolniewicz
-Checkroom Manager

MEDICAL SERVICES
Anthony F. Jahn, MD
-Medical Director
Linda Shene, RN
-Company Nurse

INFORMATION SYSTEMS

Joe Caiola
-Director, Information Services & Technology
Scott Trapani
-Deputy Director, Information Systems
Yefim Shnayder
-Network Operations Manager
George King
-Senior Applications Support Specialist
Dallas Hayes
-Manager
Arielle Chapman
Steven Johnson
Ivan Perez
-Specialist

ARCHIVES

John Tomasicchio
-Digital Archive Manager
John Pennino
-Archivist